Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Raksti > Zvejniekciems
         
 
Foto: Zvejniekciems
 
Kino:
Audio: Zvejniekciems
 
 

Zvejniekciems

19./20.gs. mijā zvejniekciemu dzīvē - kartēs tie iezīmēti ik pēc pāris verstīm - sākas saimnieciskais pacēlums. Ir īstenojusies Kr.Valdemāra iecere un jūrskolas beigušie stūrmaņi un matroži kuģo uz tālām zemēm un "krāj zeltu pūrā." Veiksmīgākie zēģelētāji kļūst par kapteiņiem. Amatnieki būvē buru kuģus, jaunas mājas un laivu piestātnes.

20.gs. kari, vēl vairāk kolektivizācija, dabisko zvejniekciemu dzīvi sagrauj. Daudzviet no bijušās godības paliek tikai māju vārdi un kāpās ieputināti laivu vraki.

Šodien ciemos, kur ostas un moli, dzīve atsākas. Vīri iet zvejā vai kuģos lādē kokus eksportam. Daudzviet tiek būvētas lepnas vasarnīcas, arī Nidas ciemā pie Lietuvas robežas, no kura 1939.g. uz muzeju aizveda zvejnieka dūmistabu.

Laba dzīve, laba dzīve
Ezeriņa maliņā:
Bite līda ozolā,
Līdaciņa murdiņā.

Piejūras ciemiem līdzīga ainava ir pie Juglas ezera. Te vēlreiz celtas zvejnieku mājas no Papes, Pērkones un Rojas. Vietā, kur kāpa pāriet palieņu pļavā, no vecas vidū pārzāģētas laivas sliets zivju žāvējamais namiņš; tuvāk ezeram ir tīklu būdas zvejas rīku glabāšanai. Košragciema tīklu būda piederīga Lībiešu zvejnieka sētai meža ielokā. Nedaudz tālāk gar ezera krastu - Vidzemes zvejnieka sēta.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV