Mājup 
Par projektu
 
 
Brīvdabas muzejs
3DML muzejs 
Par projektu > Presē > Latvijas muzeji piesaista virtuālos apmeklētājus
         
 
Foto:
 
 
  vairāk>>
Panorāmas:  
 
 
  vairāk>>
Kino:
 
  vairāk>>
 
 

Latvijas muzeji piesaista virtuālos apmeklētājus
Inta ARMANE, NRA
2003. gada 26. maijs.
Presē

Ir īstenota ideja par virtuālo Brīvdabas muzeju, kas ir pirmais un lielākais Eiropas Savienības (ES) Kultūras mantojuma apakšprogrammas realizētais projekts Eiropā. Attīstās arī pārējie Latvijas muzeji, kas ieņēmuši savu vietu internetā. Kā noskaidroja Neatkarīgā, arī Rundāles pils strādā pie muzeja virtuālā projekta.

Latvijā līdz pagājušā gada decembrim bija reģistrēti 226 muzeji - valsts, pašvaldību un privātie, Neatkarīgo informēja Muzeju pārvaldē. Muzeju asociācijas mājaslapā internetā atrodamas 14 muzeju mājaslapu adreses.

Sestdien atvērta mājaslapa arī Ventspils muzeju struktūrvienībām, kur apskatāma informācija par Livonijas ordeņa pili, Piejūras brīvdabas muzeju un H. Dorbes memoriālo muzeju.

"Mēs esam centušies parādīt, ar ko Ventspils muzeji atšķiras no pārējiem. Virtuālās tehnoloģiju iespējas palīdz cilvēkiem daudz vairāk apjaust muzeja vērtību, attīstību, lietojumu senatnē, kā tas varēja izskatīties. Protams, klasiskā muzeja ekspozīciju veidošana ir izkopta gadu desmitu laikā, un šīs tehnoloģijas sasniegumi ļauj ievērojami plašāk skatīties uz vēstures notikumiem kopskatā," uzsver Ventspils muzeja direktors Guntis Dambergs.

Pirms diviem gadiem radās ideja par virtuālo Brīvdabas muzeju. Šonedēļ, atklājot Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja mājaslapu, ideja kļuva par realitāti. ES Kultūras mantojuma apakšprogrammā bija iesniegti 100 projekti no Eiropas valstīm. Par interesantu un nepieciešamu atzīts Latvijas iesniegtais. Šis ir pirmais ar ES finansiālo palīdzību izveidotais virtuālais muzejs Eiropā, tādējādi radot ieskatu pārējiem. Izmaksas par virtuālā brīvdabas muzeja izveidi kopumā bija 149 000 eiro jeb 96 850 latu.

Virtuālo muzeju var apmeklēt jebkurā diennakts laikā, atrodoties jebkurā pasaules malā. "Darbā grūtākais bija maksimāli katru muzeja detaļu pietuvināt realitātei," atzina brīvdabas virtuālā muzeja projekta autors un koordinators Edvīns Šnore.

Izveidojot muzeja interneta versiju, rodas bažas, ka zudīs reālā muzeja apmeklētāji. "Kad domājām par tehnoloģisko attīstību, pirmajā brīdī šķita, ka cilvēki apskatīs mājaslapu un nebrauks skatīties pili. Tomēr tas atkarīgs, kā programma spēs ieinteresēt apmeklētājus," ir pārliecināta Rundāles pils muzeja ansambļa nodaļas vadītāja Lauma Lancmane. Rundāles pils darbinieki ir novērojuši, ka cilvēkiem interesē pamatinformācija: kāds ir darba laiks, kādas akcijas, kādus suvenīrus var iegādāties. Turklāt ar interneta starpniecību ik dienu var papildināt informāciju, lai apmeklētājiem būtu zināms par aktualitātēm.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV