Mājup 
Par projektu
 
 
Brīvdabas muzejs
3DML muzejs 
Par projektu > Presē > Vēstures labais eņģelis - internets
         
 
Foto:
 
 
  vairāk>>
Panorāmas:  
 
 
  vairāk>>
Kino:
 
  vairāk>>
 
 

Vēstures labais eņģelis - internets
Gunita Nagle, Diena
2003. gada 28. jūnijs.
Presē

Latvijas IT speciālisti pierādījuši, ka ar starptautiskā tīmekļa palīdzību kultūru var padarīt pieejamu ikvienam.

Putniņi čivina, vējš purina koku zarus, un tu mierīgi virzies gar 1841.gadā celtu ceļmalas krogu. Tās durvis virinājuši latviešu un lietuviešu zemnieki, poļu un ebreju tirgoņi. Tagad atver tu. Tagad tev priekšā noklāti garie koka galdi un tev tiek piedāvāti senatnīgie krēsli. Vienīgais - lai dabūtu alu, pašam jāatstumjas no datora, jāpaceļ dibens no krēsla, jāiešļūc čībās un jāaizčāpo līdz ledusskapim. Virtuālais Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs virmus.com ir pirmais no internetā izstaigājamajiem Latvijas muzejiem, kura radīšanai Eiropas Savienības (ES) 5.pētniecības un tehnoloģiju attīstības ietvara programmā piešķirti 150 000 eiro (97 500 latu). Pēc Latvijas informācijas tehnoloģijas (IT) speciālistu iniciatīvas tapis vēl viens šīs pašas ES 5.ietvara programmā finansiāli atbalstīts projekts Eiropas vēstures portāla izveidošanai.

Pa muzeju kā datorspēlē.

"Internetā ir dažādas interaktīvās lapas, bet tādu, kurā kā datorspēlē var pārvietoties pa virtuālo telpu, nav daudz. Mēs, izmantojot jaunu 3DML tehnoloģiju, nolēmām piedāvāt internetā pastaigu pa Latvijas Etnogrāfisko brīvdabas muzeju," stāsta virmus.com koordinators, uzņēmuma RIDemo starptautisko projektu nodaļas vadītājs Edvīns Šnore. 3DML nespējot izšķirt sīkas detaļas, tādēļ virtuālas pastaigas pa greznām baroka pilīm grūti iedomājamas. Taču Brīvdabas muzeja lauku baznīcas, sētas, klētis un kūtis izrādījušās piemērotas 3DML tehnoloģijai.

Pēc E.Šnores stāstītā, no sākuma visas virtuālajā muzejā ievietojamās ēkas nofotografētas un ar videokameru nofilmētas Brīvdabas muzejā un tad safilmētais un safotografētais materiāls datorā "likts virsū" uzprojektētam karkasam. Rezultātā ar kursoru staigājot pa virtuālo brīvdabas muzeju un uzklikšķinot uz jebkuru no objektiem, iespējams to apskatīt trīsdimensiju attēlā, kas ir diezgan tuvs tam, kāds būtu redzams paša acīm Brīvdabas muzejā.

"Pirmā priekšrocība - ar Brīvdabas muzeju ir iespējams iepazīties, sēžot mājās čībās," uzskata E.Šnore. Lai nokļūtu no vienas sētas otrā, pietiek ar pusminūti. Īsā laikā mierīgā atmosfērā ir iespējams savākt daudz informācijas, kas Brīvdabas muzejā nav tik vienkārši. Turklāt, ja ir interese par atsevišķiem lauku sētas saimniecības priekšmetiem, var iegūt ziņas arī par tiem.

"Gandrīz 80 gadus vecajam Latvijas muzejam, vienam no vecākajiem etnogrāfiskajiem muzejiem Eiropā, neizmantot iespēju kļūt mūsdienīgam - tas būtu pilnīgs neprāts," uzskata Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja direktors Juris Indāns. Līdz pat 2001.gadam, kad RIDemo saņēma ES atbalstu virmus.com radīšanai, muzejam neesot bijis pat savas mājaslapas. Patlaban tas labi apskatāms un ar gana bagātīgu informāciju par vēsturi, etnogrāfiju, kultūru kļuvis pieejams jebkuram interesentam. Pēc E.Šnores stāstītā, pašlaik virmus.com Eiropas muzejiem tiek pieteikts kā pilotprojekts kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai internetā. Turklāt modernās tehnoloģijas tiekot uzskatīts par labu veidu, kā rosināt ieinteresētību par muzejiem.

"Protams, nekādās trīs dimensijās nav iespējams attēlot to noskaņojumu, kāds ir Brīvdabas muzejā, un internetā nevar satikt ne podniekus, ne audējas," virmus.com trūkumus atzīst E.Šnore. Taču interese par to esot patiesi liela. Izglītības un zinātnes ministrija apsolījusi parūpēties, lai informācija virtuālajā brīvdabas muzejā būtu lasāma ne tikai angliski, bet arī latviski.

Lai informācija kļūtu par zināšanām

Pēc Latvijas IT speciālistu veiksmīgās pieredzes virtuālā brīvdabas muzeja veidošanā ES 5.ietvara programmā viņu ieceres atbalstītas vēl vienu reizi - 2002.gadā 1 564 260 eiro (1 miljons latu) atvēlēti projektam Vicodi, kurā tiek veidots Eiropas vēstures portāls www.eurohistory.net.

"Vēl joprojām visvairāk ziņu par Eiropas vēsturi var iegūt interneta lapās, kas veidotas ASV. Mūsu projekta ideja ir apkopot visu jau esošo interneta informāciju par Eiropas vēsturi, apstrādāt to, izmantojot modernu vizuālās kontekstualizācijas tehnoloģiju, un izveidot visplašāko un viskvalitatīvāko Eiropas vēstures interneta krātuvi," skaidro E.Šnore, kurš ir Vicodi projekta zinātniskais koordinators.

Paredzams, ka šis portāls būs pieejams četrās valodās - angļu, franču, vācu un latviešu. Turklāt projektā tikšot veidota latviešu-angļu automātiskās tulkošanas programmatūra, kas nodrošinās angļu valodā pieejamo tekstu tūlītēju pārtulkošanu latviski. Programmatūru izstrādājot Francijas IT uzņēmums Systran, kas nodrošinājis automātisko tulkošanu tādos portālos kā Google, AOL un Altavista.

Par projekta tehnoloģisko jauninājumu viņš uzskata "kontekstualizāciju" - jebkurai informācijai portālā būšot atrodama fona informācija un tās Eiropas karte pati parādīšot, kuras valstis iesaistītas lasīšanai izvēlētajā notikumā. Piemēram, ja interese būs par Indriķa hroniku, tad portāls automātiski piedāvās uzzināt par Livoniju XII un XIII gadsimtā, par šī laika hronikām un svarīgākajiem notikumiem Eiropā. Savukārt kartē iezīmēsies XIII gadsimta Livonijas robežas. Pēc E.Šnores vārdiem, tā informācija var kļūt par labām zināšanām.

Projektā ar Latvijas IT speciālistiem no RIDemo sadarbojas Systran, Zalcburgas informācijas tehnoloģiju sabiedrība, Karlsrūes informātikas pētījumu centrs, Ņūkāslas universitātes vēstures departaments, Īstanglijas suniversitātes vēstures skola un Čehijas nacionālā bibliotēka. Eurohistory.net jābūt pabeigtam līdz 2004.gada nogalei.

"Šie abi projekti - virtuālais brīvdabas muzejs un Eiropas vēstures portāls - iznes Latvijas vārdu Eiropas digitālo tehnoloģiju pasaulē," apgalvo E.Šnore.

ES 5. un 6.pētniecības un attīstības programmu Latvijas nacionālā kontaktpunkta vadītājs Arnolds Ūbelis to neapstrīd - RIDemo patiesi esot apliecinājusi sava darba kvalitāti, iegūstot ES zinātnisko programmu atbalstu. Latvija esot veiksmīgi iesaistījusies ES zinātnisko programmu projektu konkursos - līdz šim iegūti aptuveni 15 miljoni eiro un finansējums patiesi zinātniski svarīgiem objektiem.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV