Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Latgale > Latgales sīkzemnieka sēta
         
 
Foto: Latgales sīkzemnieka sēta
 
Panorāmas: Latgales sīkzemnieka sēta
 
 
Kino:
 
Audio: Latgales sīkzemnieka sēta
 
 

Latgales sīkzemnieka sētaMuzejā kopš 1971.g.

Jēkabs Dervinieks Pirmā pasaules kara laikā Polijā noskatījis un pēcāk, prasmīgs amatnieks būdams, savā sētā (panorāma) uzcēlis mazas vējdzirnavas ("patmaļas"- dzirnavas, kas pašas maļ). (foto)

Strõdoj leidz svīdrim, tod ir paēssi leidz sõtai.

1929.g., kad sādžinieki izgāja viensētās, Jēkabs uz jauno vietu soļus trīssimt tālāk pārcēla dzīvojamo ēku (foto) - tā būvēta zem viena jumta ar kūti - un saimniecības ēku (foto). Sādžā - tajā bija tikai 3 saimniecības - uz pirti gājis pie kaimiņa, tagad uzcēlis arī savā sētā pirtiņu. Saimnieks strādājis arī kalēja darbus, tāpēc pirts priekšiņā novietojis ēzi un laktu.

Māju saimniece Monika Dervinieks atceras: "Jākubs beja lels gudrinīks - i sātys cēle, i jumtus jumēja, i mēbelis taiseja; lai byutu juomoksoj mozuoki nūdūkļi, patmaļu stuovu nūkluoja ar solmim [..].
Myusim beja kaidi 14 ha zemis, 2 zyrgi, 3 gūvis, dažys cyukys, vystys. Kad beja jyoīt kolhozā, daudz monta atjēme - gūvi, zyrgu - skaists beja zyrgs, vēl tagad žāl - roti, rogovys, vuss beja juoatdūd. Beja lela nūskumšona, na moza [..]. Tei naudeņa, kū muzejs par kuormim un patmalem samoksuoja, nūlykta bankā iz bruoļa meitys vuorda, bet "gruomateņa" ir pi mane. Ka nūmieršu, byus par kū mani paglabout."
(BDM filma "Dervinieki",16mm,mb,10min,aut.E.Vēveris).

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV