Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Latgale > Pasienas kokamatnieka sēta
         
 
Foto: Pasienas kokamatnieka sēta
 
 
 
Panorāmas: Pasienas kokamatnieka sēta
 
 
 
Kino:
 
 
 

Pasienas kokamatnieka sēta

Pasienas sētas ēkas pārvestas no Krievijas pierobežas Pasienas "slobodas" (brīvciema). Iedzīvotāju sastāvs raibs: latvieši, krievi, poļi, baltkrievi. Taujāti par etnisko piederību, latgalieši mēdz atbildēt - "katoļik"("starover"), bet vaicātāju, ja tas ir no cita Latvijas novada (aiz Aiviekstes) - nodēvē par "baltieti."

Ai, dieviņi, ai, dieviņi,
Kur man citi bāleliņi?
Cits krievos, cits leišos,
Cits dziļāi Vāczemē.

Ciema saimniecības viensētās - "hutoros" izgāja 1926.g. Uz muzeju pārvestā sēta palika vecajā vietā. Tās saimniekam, pēc tautības baltkrievam, bijis 6 ha zemes turpat pie mājas ielejā līdz upei (Zilupe-Siņaja-Siņuha), aiz kuras sākās Krievijas āres.

Zila, zaļa gaisma ausa,
Iesarkana saule lēca.
Vai tie mani bāleliņi
Krievu pili dedzinaja?

Dzīvojamās ēkas vecākajā cirtnī pa kreisi no ieejas - krāsns ("ceplis") bez dūmeņa.Tās pamatni veido 4 baļķu vainagi. Tukšajā pakrāsnē ziemā turētas vistas. Telpas augstums 2,04 m, grīda - māla klons. 19.gs. beigās nepilnus 4 m no dūmistabas uzbūvēts jauns cirtnis - "ustaba" ar dēļu grīdu. Starp veco un jauno istabu priekšnams - "sinces" (panorāma).

Kūts(foto) novietota paralēli dzīvojamai mājai. Starp abām ēkām "netīrais pagalms", kas no sakņu dārza puses bijis noslēgts ar guļbaļķu žogu, to izņēma tikai mēslu vešanas talkās.
Otrpus dzīvojamai mājai - saimniecības ēka-klēts, starp ēkām "tīrais pagalms."

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV