Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Latgale > Krucifiksi
         
 
Foto: Krucifiksi
 
 
 
Panorāmas: Krucifiksi
 
 
 

Krucifiksi

Katoļticīgo latviešu novados - Latgalē, Augšzemē (foto) un Alsungā, gan ne pašās sētās, bet ceļu malās un citās nozīmīgās vietās sētu tuvumā sastopamas sakrāla rakstura sīkceltnes - ceļmalu krusti. Latgalē senāk krucifiksi ("križi", "kristi", "mokas") bija ikvienā sādžā (panorāma). Arī pēc iziešanas viensētās tos novietoja ceļmalā pie jaunās mājvietas vai turpināja godāt un kopt vecajā vietā. Varai mainoties, tos nereti paslēpa dārzos. Kaut gan pēdējos 50 gados daudzviet tika veiktas akcijas kristu novākšanai, muzejam ir izdevies iegūt liecības par vairāk nekā 200 kristiem, vēl sastopamiem daudzviet Latgalē.

Krucifiksi ar kokgriezumā veidotiem tēliem un izrotāto apbūvi bija vietējo mākslas amatnieku - zemnieku roku darbs. Sevišķi daudzveidīgi tie ir kaimiņzemē Lietuvā.

Dažreiz krucifiksi būvēti kā tuvējās baznīcas kopija miniatūrā - tāds ir muzejā uzstādītais Rudzātu baznīcas līdzinieks (foto). No šāda krista namiņa nereti tika izvadīts aizgājējs. Agrāk vienmēr maija mēnesī pie izpušķota krista sādžinieki vakaros līdz saules rietam dziedāja t.s. Marijas dziesmas. Mūsdienās šī tradīcija sāk atdzimt.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV