Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Kurzeme > Kurzemes sēta
         
 
Foto: Kurzemes sēta
 
 
 

Kurzemes sēta

Dzīvojamā māja "Dižlīķu" klēts
"Spirēnu" pirts

Kuršu sētu kā priekšpēdējo Latvijas novadu sētu muzejā izveidoja 1930.gadu beigās.

1932.g., kad ar gatavu Vidzemes sētu muzeju atklāja apmeklētājiem, tai bija piemeklēta tikai viena ēka - klēts no Kurzemes vidienes.

Lai sēta būtu gana iespaidīga, pārējās ēkas izraudzījās novada dienvidrietumos. Pēc tam, kad bija nobeigti darbi Zemgales un Latgales sētās, no Lejaskurzemes muzejā pārveda "Tupešu" dzīvojamo māju un "Deju" dižo laidaru.

Sētas vidū dzīvojamā māja, tai iepretim laidars, starp abām ēkām darba jeb "netīrais pagalms", bet otrā pusē - starp dzīvojamo māju un tai līdztekus celto klēti - "tīrais pagalms" ar košuma krūmiem un puķēm. Dzīvojamās mājas vidū "nams" ar "dižo skursteni" un divām izejām uz abiem pagalmiem. Pirts kā ugunsnedroša ēka novietota attālāk no sētas pārējām celtnēm.

Kuršu sētā samanāma līdzība ar rietumlietuviešu un austrumprūšu celtnēm. Tā atsauc atmiņā arī kādā ziemeļnieku teikā aprakstīto Islandes vikinga Egila Skalagrimesona (925.g) sirojumos Kurzemē redzēto sētu.

2000.g. 26.maijā, saulainā un vējainā dienā istaba un laidars gāja bojā ugunsgrēkā. Izvērtējot situāciju, tika nolemts abas nodegušās ēkas nevis rekonstruēt, bet aizvietot ar līdzvērtīgām. Muzeja darbinieki, pārvarot finansiālas grūtības, mērķtiecīga darba rezultatā Lejaskurzemē atrada un iegādāja dzīvojamo māju un laidaru.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV