Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Nidas dūmistaba
         
 
Foto: Nidas dūmistaba
 
 
 
Kino:
 
 

Nidas dūmistabaMuzejā kopš 1939.g.

Dūmistaba celta bez zāģa palīdzības. Etnogrāfisks retums ir logi ar svina ietverēm, kurās senāk liktas vizlas rūtis. Pie durvīm asprātīgi veidota koka atslēga (cūciņa kūtī, astīte laukā), koka krampji, aizšaujamie.

Ēkas vidū caurstaigājams nams ar nokvēpušu krāsns muti vienā stūrī (mute ir, zobu nav; zobi ir mutes nav /grābeklis/), tai blakus atklāts pavards un grozāmā kāsī pakabināts senlaicīgs vārāmais grāpis.

Pati krāsns atrodas istabā. Gar to sildījās gan lieli, gan mazi; aukstajās, drēgnajās dienās krāsns siltumā noritēja visa dzīve un mājas darbi. Sildvirsmas palielināšanai krāsnij iemūrēti "dobie" podiņi.

Dzirnu kambarī glabāta žāvētā gaļa un zivis, samaltie milti un izceptā maize. Miltus malušas sievietes, celdamās agri rītos un strādādamas skalu gaismā - pie maza lodziņa, baļķu sadurā ierīkota vieta, kur iespraust skalu.

Pavardu vai krāsni kurinot, dūmi (sudraba palags pa istabu laižas) kāpj lēni uz augšu un lien ārā pa jumta čukuru, paspārnēm, mazajiem lodziņiem vai vaļējām durvīm; sārtas uguns mēles augsti šaudās gar sausā nama koka sienām. Neraugoties uz šādu apkuri, dūmistabai nav bijis ugunsbriesmu.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV