Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Vidzeme > Jaunsaimnieka sēta
         
 
Foto: Jaunsaimnieka sēta
 
 
 
Panorāmas: Jaunsaimnieka sēta
 
 
 

Jaunsaimnieka sēta

Dzīvojamā māja "Laimiņu" kūts-ratnīca
"Ilgupju" pirts

Vidzemniekam Augustam Pakalnam (1891) kā bijušajam Latvijas brīvības cīņu karavīram Aumeistaru pag. piešķīra 44 pūrvietas krūmiem aizaugušu briežu - iršu ganīklu blakus muižas medību pilij, ezera līča malā.

"Esmu uzsācis jaunu dzīvi. Man piešķirta zeme, kuru es esot iekarojis. Patiesībā gan to zemi es neesot iekarojis, bet tikai tiesības stāvēt uz zemes. Cik tas dīvaini priekš manis! Es esot iekarojis tiesības dzīvot uz zemes. Vai tad tiesības dzīvot uz zemes ir jāiekaro? Vai man kā pasaules pilsonim šīs tiesības nav bijušas jau piedzimstot? Dīvaini! Ļoti dīvaini!. Tas ir skaidrs kā saulaina diena: zeme ir mūsu, mēs esam zemes sāls, un nevar nemaz būt runa par kādām tur tiesībām uz zemi.[..]

Šodien taisni gads pagājis, kad es sāku strādāt uz šīs zemes. Padarīts ir ļoti maz. No celmie iztīrīta un uzkaplēta puspūrvieta zemes, kurā bija dēstīti kartupeļi, bietes un sīpoli. Arī tabaka bija dēstīta, bet apkārtējie koki to nosēdēja un tāpat arī citas saknes. Grāvji izrakti apm. 400 asis. Pļava notīrīta apm. puspūrvietas. Malkai nocirstas 2 kubikasis kūts ēkas vietā un tagad apstrādājamā līdumā. Baļķi priekš kūts nogāzti, nomizoti un izvesti.

Augustam gribējās, lai visas zemniekam nepieciešamās ēkas - kā tas ir vecsaimniekiem un ilgadējiem rentniekiem - būtu viņa valstībā. Dzīvojamo māju pacēluma mugurā, kur bērzu birzīte, patālāk pie biezās egļu audzes, ziemelim aizvējā - kūts."

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV