Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Kurzeme > "Mauru" sēta
         
 
Foto: "Mauru" sēta
 
Panorāmas: "Mauru" sēta
 
 
 
 
 
 

"Mauru" sēta

Pēc nostāstiem saimnieks Maurs atnācis purvainā mežmalā. Turpat cirtis kokus, no jūrmalas vēlis akmeņus un cēlis sev māju. Manteļskursteni mūrējis ēkas vienā galā, nevis centrā kā citās Kurzemes mājās. "Dižistabu" pārdalījis ar sienu, lai saimniekam būtu sava (panorāma) un bērniem sava istaba (panorāma). Bet auksto galu jeb vasaras istabu ar dzirnu kambari blakus tā arī netika uzbūvējis.

Līdz 19.gs. beigām reti kur lauku sētās bija "mazās mājiņas". Dabiskās vajadzības nokārtoja "aiz pakša" skatam aizsegtākās vietās - aiz kūts vai cieši izpītiem žogiem, kur auga krūmi - kupli zaļoja nātres un nezāles. Saule, lietus, vaboles un citas sīkbūtnes veica sanitāros darbus. "Sirsniņu mājiņas" radās pilsētnieku dzīves ietekmē.

Pārējās sētas ēkas - divtelpu kūts (foto) nedaudzajiem mājlopiem, dūmu pirts (foto) zem viena jumta ar vasaras virtuvi un vientelpas "maizes" klētiņa (foto) būvētas ap taisnstūrveida pagalmu (panorāma). Pagalma vidū aka. Attālāk zivju žāvētava (foto) zema ēciņa no tēstiem baļķēniem, durtiņām abos galos un maziem vēdlodziņiem.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV