Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Latgale > "Bendzoles" vējdzirnavas
         
 
Foto: "Bendzoles" vējdzirnavas
 
Panorāmas: "Bendzoles" vējdzirnavas
 
Kino:
 
 
 

"Bendzoles" vējdzirnavasMuzejā kopš 1935.g.

Četri putni skrien pa gaisu, viens otru nepanāk.

Bendzoļu vējdzirnavas pieder pie senākā, t.s., staba tipa dzirnavām, kādas Latvijā vēstures avotos minētas jau 14.gs. sākumā, bet vēlākos gadsimtos bieži redzamas pilsētu, sevišķi Rīgas panorāmu gravīrās un litogrāfijās.

Uz 65 cm resna un 6,7 m gara ozola staba "uzsēdināts" un līdzsvarots 10 m augsts divstāvu dzirnavu korpuss. Ar garu priedes baļķi ("dzirnavu asti") to kopā ar spārniem var pagriezt pret vēju. Otrā stāvā uz visām četrām debess pusēm mazas ailas - lodziņi, kuros ar mazām četrspārnu dzirnaviņām noteica vēja stiprumu. Šādās vējdzirnavās bija tikai viens dzirnakmeņu pāris - "gaņģis". Kad no dabiskiem akmeņiem kaltie dzirnakmeņi nodila, tos "kapināja"(asināja) vai nomainīja ar jauniem. No krama un magnēzija pulvera darinātos akmeņus varēja atjaunot.Apakšējais dzirnakmens svēra ap 800 kg., augšējais - turpat divreiz vairāk. Lai izmainītu maluma smalkumu, izmainīja attālumu starp augšējo un apakšējo dzirnakmeni.

Vairāk nekā simts divdesmit gadus, līdz pat 1935.g., kad tās pārvietoja uz muzeju, dzirnavas darbojās un mala auglīgā Zemgales līdzenuma labību.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV