Mājup 
Par projektu
Brīvdabas muzejs
 
 
 
 
 
 
 
3DML muzejs 
Brīvdabas muzejs > Objekti > Priedes krogs
         
 
Foto: Priedes krogs
 
 
 
 
 

Priedes krogsMuzejā kopš 1938.g.

Senāk Priedes krogs Rīgas-Skaistkalnes ceļa malā sagaidīja un deva pajumti dažādiem ļaudīm: latviešu un lietuviešu zemniekiem, poļu un ebreju tirgotājiem, vācu mācītājiem un muižniekiem.
"Vakaros Priedes krogū lietuvju ceļa vīri, garos, gaišos, nātnas pašaustos mēteļos tērpušies, vīzēm kājās allaž dziedāja sērīgas, skumjas dziesmas. Svētdienu vakaros krogū rīkoja balles. Tēvs turēja patstāvīgu mūziķu trio: basi spēlēja vecs "atštaukas" zaldāts klibais Ješka - franču-krievu kara invalīds, vijolnieks bija mazais Grāpītis, bet ermoņikas spēlēja par "zirgu Trīni" sauktā kāda izlaidīga pilsētniece. Lai mūzika būtu labāk dzirdama, kaktā bija saveltas tukšas mucas, uz tām uzliktas galdu virsas, un tur augšā tad sēdēja muzikanti."( no krodzinieka Mārtiņa Mīkstā 80 gadīgās meitas Lības Zantes atmiņām 1937.g.).

Ai Dieviņi, ai Dieviņi,
Krogā viegla dancošana!
Izdancojam rudzu pūru
Pa vienam graudiņam.

Glāzē vairāk ļaužu noslīkst nekā jūrā /sakāmvārds/.

Alus, alus, brandavīns,
Gudrajam tevi dzert,
Gudrajam tevi dzert,
Kas var tevi savaldīt.

Degvīns agrāk nebija lielā cieņā, un ļaudis vairāk dzēra alu. Degvīna patēriņš strauji pieauga 18.gs. pēc Vidzemes pievienošanas Krievijai. Degvīna tecināšana un "kroģēšana" deva muižām krietnu peļņu.

18.gs.vidū Vidzemē bija 933 krogi un tikai 29 skolas; kā liecina skolu vizitācijas, krogus telpas dažviet pa laikam izmantotas bērnu mācīšanai. Līdz 19.gs. 60.gadiem, kad sāka celt īpašus pagasta namus, krogu telpās noturētas arī sapulces un pagastu tiesu sēdes.

 
 

english
    Virtuālā Muzeja (VIRMUS) projektu finansējusi ES tehnoloģiskais risinājums: RIDemo    
    Autortiesības
Top.LV